Jedzenie

Jedzenie w żłobku

Jedzenie i spanie to dwa tematy, które zawsze najbardziej zajmują rodziców przed posłaniem dziecka do żłobka i przewijają się na każdym spotkaniu. O spaniu napiszemy innym razem, a dziś czas rozwiać najczęstsze obawy rodziców na temat jedzenia w żłobku.

 

Moje dziecko nie potrafi jeszcze jeść samodzielnie! Co wtedy?!
Spokojnie, nasze ciocie nie pozwolą, by którekolwiek dziecko było głodne – to też jest w naszym interesie, bo dziecko głodne to dziecko złe. 😉 Jeśli maluch sobie nie radzi jeszcze sam, na pewno uzyska pomocną dłoń. Chwilkę czasem trzeba zaczekać zaczekać, i nie zawsze błyskawicznie każda łyżka trafi prosto do buzi, ale zwykle maluchy szybko uczą się, że w tym tak zwanym międzyczasie mogą próbować jeść samemu – jeśli nie łyżką czy widelcem, to rączkami. Nikt nie zostaje głodny.
Moje dziecko nie umie jeść sztućcami.
No to co? 🙂 To nie ma to większego znaczenia. Jeśli daje sobie radę rączkami, to w czym problem? Z czasem trening czyni mistrza, a będzie mieć wiele okazji do trenowania i naśladowania rówieśników prezentujących wszelkie możliwe techniki posługiwania się sztućcami i rękami. Poradzi sobie. 🙂

 

A co jak nie chce jeść, bo jest niejadkiem?
To bardzo ważna sprawa do omówienia między rodzicami, a żłobkiem. Zakładamy, że zdrowe dziecko nie da się zagłodzić i jest w stanie zadbać o siebie, jedząc tyle, ile potrzebuje. Czasem rodzice dziecka uważają, że ich dziecko „nic nie je”, albo je za mało i dlatego muszą stawać na głowie, żeby je do tego zachęcać. Polecamy książkę Carlosa Gonzalesa „Moje dziecko nie chce jeść”. My w żłobku nie zmuszamy nikogo do jedzenia, nie szantażujemy emocjonalnie (dostaniesz zabawkę, jak zjesz mięsko i ziemniaczki), nic na na siłę, nie pokazujemy tego, że ktoś zjadł mało/dużo czy wcale. Zawsze zachęcamy, żeby dziecko chociaż spróbowało choć jeden kęs, jedną łyżkę. A jeśli mu nie będzie smakowało, to OK, nie musi jeść. Po śniadaniu jest obiad, zupa drugie danie, podwieczorek. Jedzenia jest bardzo dużo.

 

A jak jedzą maluch – to widać na zdjęciach 😁

Już dziś zarejestruj się i zacznij przygodę w naszym żłobku. Zapraszamy!!!

Zobacz jak wyglądają nasze zajęcia muzyczne, logopedyczne, z angielskiego i inne na naszym facebooku.